Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
MİMARİ SÜSLEME SANATI USTA FIRÇALARLA HAYAT BULUYOR

Sıddık Korkutata: “Hiç eline fırça almayıp bu işi yapıyorum diyenler var. Hâl böyle olunca işin kalitesi çok aşağılara düşmekte. O bakımdan bir caminin kalem işi işten anlayan, sanatkâr birine verilmeli. Çünkü hat yazılarını işlerken; Kur’ân’dan ayetler yazıyoruz ve bir harfi yanlış işlemek dahi manayı değiştirebilir ve hayır işi yaparken yanlışa sebebiyet verebilir.“

Kısaca sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

İlköğretimi bitirdikten sonra öğrenimime medresede devam ederek; Kur’ân-ı Kerim, İslam Fıkhı, Siyer ve Arapça eğitimi aldım ve iki yıl kadar sürdü. Lise mezunu olup, mesleğe ilk adımım 90’lı yıllara kadar uzanmakta. 92-93 yılında Bingöl Merkez Ulu Camii’nde nakış ve hat yazıları işlenirken, daha öncesinde bende merak uyandıran bu meseleğe tamamen kendimi verdim. Hep daha iyisini hedeflemekteyim. Yeni teknikler üzerinde çalışmalarım devam etmekte ve bu sanat ile ilgilenenlere eğitim verebilmekteyim. Yakın zamanda Örnek Nakkaş ekibi ile kurs açıp yeni nesilde daha iyi ustalar yetiştirmek hedeflemekteyiz ve çalışmalarımız devam etmekte.

Bu tecrübelerimiz doğrultusunda kurduğumuz Örnek Nakkaş firmasının misyonu da şu şekildedir: Bizim işimiz mimari eserleri süslemektir. Ve işimizi icra etmekle aslında sanatımızı icra ediyoruz. Örnek Nakkaş firması ve Mimari Süsleme Sanatı sloganımız yanyana gelirken; Örnek Nakkaş ekibi “Usta Fırçalar”ını konuşturmaktadır. Bu işte sadece kâr amacı gütmeyip; asıl düsturumuz yaptığımız her işte süslemesi ile ön planda olan bir sanat eseri ortaya çıkarmaktır.

Nakış ve kalem işi deyince öncelikle neye dikkat etmeli?

Öncelikle nakış ve kalem işi denince bir sanat dalından bahsetiğimizi unutmamalıyız. Bu sanatı lâiki ile icra ettirmek için ehil sanatkâr bulmak ve ecdâdımıza lâik işler yaptırmamız gerektiğini düşünüyorum. Ben bir kalem işi görüşmesine gittiğimde bilgisayarım ve kataloğum ile işverenle buluşurum.

Gerek kataloğumuzda olsun gerek web sayfamızdan olsun resim ve video kayıtların tamamında çalışırken yani işi icra ederken gözükmekteyim.

Ama diğer yandan hiç eline fırça almayıp bu işi yapıyorum diyenler var. Hâl böyle olunca işin kalitesi çok aşağılara düşmekte. O bakımdan bir caminin kalem işi işten anlayan, sanatkâr birine verilmeli. Çünkü hat yazılarını işlerken; Kur’ân’dan ayetler yazıyoruz ve bir harfi yanlış işlemek dahi manayı değiştirebilir ve hayır işi yaparken yanlışa sebebiyet verebilir.

Ayrıca teknik anlamda da şu noktalara dikkat edilmesinde fayda var:

 • Pencereler terazide taktırılmalı,
 • Kubbe pencereleri çift sayıda olmalı ve aralarının eşit ölçüde olması önemli, ayrıca kenarları düzgün ve pürüsüz olmalı
 • Tavanlar ve küçük kubbeler hep aynı ölçüde standart olmalı
 • Çini kısmında pencere araları çini düşünülerek yapılırsa; hem çini maliyetini düşürür, hem estetik güzellik ortaya konulur
 • Elektrik döşenirken simetri hesap edilmeli ve kalem işinin de aydınlatması göz önünde bulundurulmalı
 • Sıva engebeli olmamalı, düzgün ve pürüzsüz olmalı.
 • Bu saydıklarımızın tamamını dikkate almalıyız ve çoğunun geri dönüşü yok. O bakımdan camilerimiz bize emanettir ve kutsal yerlerimizdir.

  Cami nakışlarını uzun ömürlü tutabilmek için nelere dikkat etmek gerekiyor?

  Her işte, eserde olduğu gibi kalem işinde de uzun ömür çok önemlidir. Birincisi ucuz yaptırmaktan ziyade; makul bir şekilde işin ehli aranmalı. Caminin diğer bölümlerinin kalitesi camii nakışının ömrünü olumlu veya olumsuz etkiler.

  Özellikle kurşun ve sac kaplamanın çok kaliteli yapılması gerekir. Çünkü burada oluşabilecek bir sızıntı camii nakışına çok büyük zararlar verir ve ömrünü kısaltmaktan ziyade tadilat ve restorasyon ihticı doğurur.

  Camide hava sirkülasyonu mekanizmasının düşünülmesi de diğer bir önemli nokta. Bin kişinin namaz kıldığı bir camiide; cemaatin nefes alışverisi bile göbeklerde nem oluşmasını sağlar.

  Camii içindeki kalıcı nem de; süslemelere zarar verebilir ve bu nemin dışarı atılması mekanizmasını oluşturmak yine işlenmiş camii nakışının ömrünü uzatır. Kullanılacak boyalar toz boyalar ve tutkal ile karıştırılarak boyanın nefes alması sağlanmalı ve silikonlu boya kulanılmamalı. Bu noktalara önem verildiği takdirde; nakış ömrü 70-80 yıl kadar uzamış olur.

  Nakış ve hat yazılarında renk ve desen oluştururken nelere dikkat edilir?

  Camii nakışında renkler çok önemlidir ve hatta herşeydir. Renkler pastel bir şekilde birbirine uyumlu olmalı. Canlı ve soluk renkler mümkün olduğu kadar bir araya getirilmemeli. Desen çizerken Selçuklu ve Osmanlı tarzının çizimlerine dikkat edilmeli.

  Desenlere bakarken genelde renkler desen olarak düşünülür. Çoğunlukla desenlerin içindeki beyazlık desendir. O bakımdan beyaz bölgelere biz ekstradan önem gösteriyoruz. Simetri olmalı ve uygulanan boyalar kesinlikle sınırlarından taşmamalı. Ayrıca çizgilerin standart ve düzgün olması da dikkat edilmesi gereken diğer bir husustur.

  Eski Osmanlı dekorasyon anlayışı ile bugünün anlayışı arasında ne gibi farklılıklar görüyorsunuz?

  Osmanlı döneminin desenlerinde daha az renk kulanılırdı. Nakışlar da şimdi olduğu kadar kuralcı değildi. O bakımdan sanatkârlar yaptıkları işlerde; kendilerinden çok şey katmışlar. Renkler için kök boyası kulanmaları; şimdiye göre renk anlamında dezavantaj olarak görülebilir. Şimdi ise renk oluşturma imkânları daha fazla ve desen konusunda abartılmadan simetri çalışılıyor. Bu da iyi bir noktada olduğumuzu gösteriyor.

  Ama ezberci olunmamalı ve işlerimizde, eserlerimizde özgünlüğe önem vermeliyiz. Cami cemaatine, caminin bulunduğu bölgeye kulak vererek kendimizden birşeyler katmalıyız. Bu noktada mevcut sanatkârlara imkan sağlanmalı ve daha iyisini ortaya çıkarabilmesi için teşvik ve motive edilmeli.

  Untitled Document
  17.11.2011
  Bu haber 6622 okundu.
  Yazdır Yorum Yaz
  YORUM EKLE
  Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
  Adınız
  Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
  Email
  Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
  Yorum
  Lütfen yorumunuzu yazınız.
  Yorumunuz çok kısa.
  Karakter Kaldı
  Son Eklenen Yorumlar