Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
TEMİZLİK İMANDAN GELİR ANLAYIŞIYLA CAMİ TEMİZLİĞİ

Osman Kalebaş: “Yaptığımız işlerin maddi karşılığı cemaatten gelen yardımlarla karşılandığı için, her kuruşun hakkını vererek, kul hakkından sakınarak ve Allah rızasını kazanmak amacıyla sınırsız hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.”

Camilerimizin halı, avize ve genel temizliğini yıllardır büyük bir titizlikle üstlenen, “Temizlik imandan gelir” sözünü ilke edinerek, profesyonel ekipman ve uzman kadrosuyla cami donanımlarına sektörüne hizmet veren Emeksan Temizlik’ten Osman Kalebaş, camilerde temizliğin önemini Zemin Dergisi’ne anlattı.

Sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

İsmim Osman Kalebaş, firmamız ise 1995 yılında kurulmuştur. Firmamızın faaliyet alanı sadece cami, Kur’an kursu, öğrenci yurtlarının ve dini mekanların temizliğini yapmak (herhangi bir halı yıkama kuruluşu değiliz), en temiz ortamda dini vecizeleri yerine getirmeyi sağlamaktır.

Yaşadığımız ortamları ve evlerimizi baştan sağma ve yüzeysel bir temizlik yapmak yerine, düzenli olarak sık sık temizlediğimiz gibi, camilerimizin ve dini vecizelerimizi yerine getirdiğimiz mekanların temizliklerini de düzenli olarak yapmalıyız.

Alnımızı secdeye koyduğumuz cami halılarının da sadece yüzeysel olarak süpürme yöntemiyle temizlemek yeterli değildir. Çünkü halının yüzünü değil, özünü temizlememiz gerekir. Halıları kokutmadan, küflendirmeden, çürütmeden ve altındaki ısıtma sistemine zarar vermeden detaylı temizlik ile yıkamak gerekir. Yıkanmayan halı ömrü kısa olmakla beraber halıda olan ayak kokusu, ter kokusu ve bakteri ve mitelar olduğu sürece cami ve dini mekanlar sürekli kokacak ve cemaat rahatsız olacaktır. Astım ve bronşitli cemaat bu nedenle camilerde namaz kılamamaktadır.

Ayrıca camilerde takılan avizeler, takıldığı tarihden itibaren halılar gibi şanslı olmayıp temizlenme imkanı yok denecek kadar azdır. Bu nedenle zaman geçtikçe, kristal taşlar daha çok kirlenmekte ve aydınlatma her geçen gün azalmaktadır.

Oysa, düzenli olarak temizliği yapılan krital taş avizeler ışığı daha çok geçirgen ve yayma özelliğine sahip olarak, camiyi daha iyi aydınlatarak mükemmel bir görsellik sağlayacak ve aynı zamanda enerji tasarrufu sağlayacaktır. Cami ne kadar loş bir ışıkla aydınlatılır ise o kadar kirli bir görünüm sağlar, ne kadar aydınlık olursa o kadar temiz bir görünüm sağlar. Bu düşüncelerle bu yolda gönülden hizmet vermek anlayışı ile Türkiye’nin tüm şehir, ilçe ve köylerinde en kaliteli hizmeti vermek için her zaman mücadelemize devam etmekteyiz.

Camilerimize sağladığınız hizmetler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Camilerimize verdiğimiz hizmetler, halı yıkama, avizelerin yıkama ve silinmesi ile genel temizliktir.

Cami ve yurtların yani duvardan duvara halı kullanılan mekanlarda, halıları yerinde yıkıyoruz. Bu yıkama işlemi 5 aşamadan geçiyor ve %90 oranında yıkama işlemi esnasında kurumuş oluyor. Ancak biz, hiçbir zaman suyu ver-çek mantığı ile halı yıkaması yapmıyoruz. Bu mantık ile yıkanan halılar, daha düşük maliyetli olması sebebiyle, tercih edilmekte, ancak her zaman problem yaratmaktadır. Özellikle cami halısı temizliğinde her işlemin ayrı bir önemi vardır.

Cami avizelerinde yıkama işlemi ise yine 5 işlemle gerçekleşir. Avizelerin yüksekliğine ve genişliğine göre öncelikle yüksek bir merdiven veya iskele kurulmakla başlar, halının üzerine geniş bir branda serdikten sonra, üzerindeki toz ve pislikler basınçlı hava yardımı ile temizlenir, sonra bütün ampuller sökülür, arızalı olanlar seçilir sağlam olanlar yıkanır ve temizlenir, sonra bütün lamba takılan duylar özel poşetlerle kapatılır ve avizelere özel bir kimyasalla taşlar yıkanır. Bu kimyasal sayesinde kuş ve sinek pislikleri, badana boya lekeleri gibi istenmeyen lekeler çıkarılır.

Yıkama işleminden sonra poşetler çıkarılır ve basınçlı hava ile kurutma işlemine geçilir. Son olarak eksik olan kristal taşlar takılır, avizenin tadilatı yapılır. Tüm bu işlemler tamamlandığında, avizenin ilk günkü gibi aydınlık ışık verdiğini görmek mümkündür.

Yaptığımız tüm bu işlemler, hiçbir şekilde avizenin taşıyıcı organları olan sarı ve pirinç aksamlarına zarar vermez.

Genel temizlikte ise camların silinmesi, mimber, mihrap, müezzinlik, ayakkabılık, çinilerin silimi ve camilere özel temizlik makinası ile halıların süprülmesi, gözle görülen tozlarının alınması, gereken her yerin temizliği yapılmaktadır.

Cami avizelerinin hangi aralıklarla temizliği yapılmalıdır?

Cami avizelerinin temizliğinin 2 yılda bir yapılmasını tavsiye ediyoruz. Nedeni ise cami ne kadar aydınlık olursa, insan o kadar huzur dolu ve rahat hissediyor; diğer taraftan ise ne kadar aydınlık olursa cami içindeki donanımlar o kadar güzel görünüyor ve ön plana çıkıyor.

Cami halılarının uzun ömürlü olması için nelere dikkat edilmelidir?

Cami alanları büyük metrajlı, cami halıları da bir o kadar maliyetlidir. Bu nedenle halılar en az yılda bir kez sadece bu işi profesyonel olarak yapan ve uzman kadrosu olan firmalar tarafından yıkanmalıdır.

Ancak burda dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta var; cami halıları yerinde yıkanması gereken, dışarıya asılarak kurutulması uygun olmayan halı grubundan olduğu için, herhangi bir halı yıkama firması tarafından temizliğinin yapılmaması gerekir.

Cami halıları temizliğinde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Halının her m2’sine eşit işlem uygulanmalıdır. Halıyı yıkarken kesinlikle alt tabanına su geçirilmemeli, kurutma ve vakumlama işlemi iyi yapılmalıdır. Halı ilmikleri arasındaki kir, leke ve mitelar iyi temizlenmeli, ayak ve diz kapağımızın geldiği yerlerdeki ezik olan bölgeler kabartılmalıdır.

2012 yılında sektörden beklentileriniz nelerdir?

Sesimizi ve yaptığımız hizmeti cami, yurt ve Kur’an Kursu yetkililerine ne kadar çok duyurabilirsek, uzman kadromuz ve ekipmanlarımızla o kadar iyi hizmet vermek arzusundayız. Verdiğimiz hizmetlerle büyümek, bununla beraber temizliğini yaptığımız dini mekanların manevi olarak hazzını yaşamaktır.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Firmamız ve ekibimiz, yapılan her işi sadece maddi kazanımlar için değil, manevi değerleri koruyarak mesai saatlerini gözetmeden hizmet olarak gördüğü için, işini en iyi şekilde yaparken manevi değerleri koruma amacı gütmektedir.

Firmamız, teknolojik gelişmeleri takip ederek, ekipman ve kimyasal kullanımında maliyeti ne olursa olsun teminini sağlayarak Ar-Ge’ye önem verir.­ Yaptığımız işlerin maddi karşılığı cemaatten gelen yardımlarla karşılandığı için, her kuruşun hakkını vererek, kul hakkından sakınarak ve Allah rızasını kazanmak amacıyla sınırsız hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.

Son olarak, göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı sizlere kendim ve arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum.

Untitled Document
15.11.2011
Bu haber 5973 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar