Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
CUMHURİYET TARİHİNİN 3. BÜYÜK CAMİİ AVRUPA STANDARTLARINDA

Sektörün önde gelen isimlerinden Dinarsu, Türkiye Cumhuriyet tarihinin 3. büyük camisi olan Abdülhamit Han Camii’ni Avrupa standartlarında, çok özel bir halıya kavuşturdu.

Türkiye’nin CE sertifikasına sahip ilk duvardan duvara halı üreticisi olan Dinarsu, Kahramanmaraş’ın en önemli sembollerinden biri olan, Cumhuriyet tarihimizin de 3. büyük camisi olma özelliğini taşıyan Abdulhamit Han Camii için Avrupa standartlarında, çok özel bir halı sundu.

Dinarsu, dayanıklılığı ve performansı arttırılmış, %100 polyamide esaslı, diz izi yapmayan, tüy çıkarmayan, alev almayan statik elektriklenme yapmayan, antibakteriyel özellikli, Avrupa Birliği ülkelerinde de başta camiler olmak üzere toplulukların kullanımına sunulan bu ürününü Abdülhamit Han Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği yönetim kurulu üyelerinin belirlediği özel desen çalışmasıyla süsledi.

Dinarsu Satış ve Pazarlama Müdürü Tunç Şar, Abdülhamit Han Camii’ne hizmet üretebilmenin onurunu satış ve uygulama konusunda çözüm ortağı olan Dinarsu Dağıtıcı Bayi Şirikçiler A.Ş.’den Sayın Hacı Ali Şirikçi ile paylaştıklarını vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Tarihinin 3. Büyük Camii... Abdülhamit Han Camii

Abdulhamit Han Camii, Kahraman-maraş’ın merkezinde, kente hâkim bir konumda olan Mercimek Tepe’de 20 bin metrekare arsa üzerinde yükselmektedir. Yapımına 1993 yılında başlanılan eser, ülkemizde yakın tarihte yapılan camilerin arasında önemli bir yere sahiptir.

4 adet fil ayağı üzerine oturan 22 metre çapındaki ana kubbenin etrafındaki aynı çaptaki dört yarım kubbe ve köşelerdeki 11 metre çaplı kubbeleri ile tamamlanan çatı örtüsü ile ana gövdede 46X46 metre ebatlı kare planlıdır.

Yan cemaat yerleri ve son cemaat yeri ile desteklenen yapının dıştan dışa ölçüsü 57X57,50 metredir. Yan cemaat yerlerinde 12, son cemaat yerinde ise 17 adet kubbesi olan camide toplam kubbe sayısı 38’dir. An gövdenin 46’şar metre, ana kubbe yüksekliğinin de namaz kılma kotundan 46 metre yükseklikte olması ile Kahramanmaraş’ın kahramanlığı sembolize edilmiştir.

Mihrap, minber ve müezzin mahfili Afyon mermerinden, vaiz kürsüsü Maraş işi ceviz oyma malzemeden işlenmiştir. İç mekân kıble cephesi çinilerle bezenerek eserin fil ayağı ve yan mekânlar traverten mermerler ile kaplanmıştır. Abdulhamit Han Camii, Kahraman-maraş’ın en güzel ve en özel sembollerinden biri olarak kabul edilir.

Untitled Document
23.08.2011
Bu haber 5952 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar