Döviz Kurları
DOLAR Alış YTL
Satış YTL
 
EURO Alış YTL
Satış YTL
KARACAAHMET’TE MODERN BİR CAMİ: ŞAKİRİN CAMİİ
“Cami değişik mimari tasarımı ile dikkat çektiği kadar iç dekorasyonundaki kadın imzasıyla da ilgi odağı oluyor. Şakirin Camii ile bir ilk gerçekleşiyor ve ilk kez bir kadın eli cami tasarımına değiyor.”
 

Üsküdar Karacaahmet Mezarlığı'nın girişinde yer alan Şakirin Camii, İngiltere'de yaşayan Gazi, Gassan ve Ghade Şakir kardeşler tarafından anne ve babaları Semiha ve İbrahim Şakir'in anısına yaptırılmış. Caminin tasarımı Hüsrev Tayla'ya aitken iç dekorasyonu Zeynep Fadıllıoğlu ve ekibi üstlenmiş.

1925 yılında Bursa'da doğan Hüsrev Tayla, 1948 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nden mezun olmuş ve yaptığı bina tasarımlarıyla çeşitli ödüller kazanmış; bu tasarımların arasında Süleyman Çelebi Türbesi ve M. Fatin Uluengin ile birlikte tasarladıkları Ankara Kocatepe Camii de yer almaktadır. Mimar ayrıca Bakırköy Şirinevler Camii, Kartal Maltepe Camii, Adana Paktaş Fabrikası Camii'nin proje ve uygulamalarını da yapmış.

Hüsrev Tayla'nın hazırladığı Şakirin Camii'nin tek kubbeli tasarımının iç süslemelerinde Selçuklu ve Osmanlı motifleri var. Yapının kubbesi çok yüksek olmasa da caminin içi aydınlık. İçi dışarıdan görülebilen caminin taşları Anadolu'nun çeşitli yerlerinden getirilmiş. Üç tarafı camlarla kaplı caminin pencereleri Kur'an-ı Kerim sayfaları gibi tasarlanmış. Klasik camilerden oldukça farklı tasarlanan eserin yuvarlak mihrabı ve krem renkli minberi oldukça ilginç; 12 basamağı olan minberin sağ ve sol yanında kainatı temsil eden yapraklar dikkat çekiyor. Bu mihrab ve minberin tasarımı Marmara Üniversitesi Resim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tayfun Erdoğmuş'a ait. Caminin iç süslemelerinde birçok önemli ismin adı geçiyor. Örneğin, Topkapı Sarayı'nın kalemkârı Semih İrteş'in nakşettiği kubbenin tavanını hattat Hüseyin Kutlu'nun işçiliğinden çıkan Fatr ve Mülk sûreleri tamamlıyor.
 

500 kişilik kapasiteye sahip olan cami 3.000 m2 zemine kurulu ve toplam alan büyüklüğü 10.000 m2. İki minareli caminin minare boyu ise 35 metre. Caminin dış cephe ve zemin kaplamaları Kayseri taşından, ana kubbe, cepheler, kadınlar mahfili, korkuluk ve revaklardaki şebekeler ise alüminyum Selçuk dökme ile yapılmış. Kaplamasında balık pulu formunda alüminyum kompozit levhalar kullanılan kubbe, gece mavi renkte yanıyor. Ana kubbe iç cephe kaplamaları Kur'an sayfalarının Nur Sûresi satır aralarından tasarlanan desenlerin şeffaf cam üzerine işlenmesiyle oluşturulmuş. Caminin iç avlu giriş kapıları, ana kubbe giriş kapısı ve sergi alanı giriş kapısı bronz-ahşap tasarımlı. İç dekorasyonda çok önemli bir yere sahip olan halı ise deve tüyünden esinlenen naturel bir renkte. İçerideki cam uygulamalar ve kapı uygulamaları Orhan Koçan'a, taş işleri uygulaması Kadir Akorak'a, alüminyum Selçuk dökme uygulaması Kaya Kalaycı'ya, ve avize uygulaması Nahide Büyükkaymakçı'ya ait. Abdesthanede ise Çanakkale Seramik ile çalışılmış.Yuvarlak mihrablı ve yapraklı minberi ile farklılığı ilk bakışta sezilen cami değişik kubbe tasarımı ve kubbeden bağımsız iki minaresi ile yaratıcı bir mimari örneği sergiliyor. İç avluda yer alan küçük havuz Londra'nın ünlü su heykeltıraşçısı William Pye tarafından saydam kubbeli olarak tasarlanmış ve nereden bakarsanız bakın caminin ve minarelerin havuza yansıyan görüntüleri görünüyor. Ayrıca içeride bir de küçük müze var ve müzede bir müzayede evi olan Sothebys'den satın alınan dört parça Kâbe örtüsü, İznik çinisi koleksiyonları ve bazı Türk İslam eserleri sergileniyor. Cami değişik mimari tasarımı ile dikkat çektiği kadar iç dekorasyonundaki kadın imzasıyla da ilgi odağı oluyor. Şakirin Camii ile bir ilk gerçekleşiyor ve ilk kez bir kadın eli cami tasarımına değiyor. Caminin iç dekorasyonunu üstlenen Zeynep Fadıllıoğlu projenin ona ulaşması ile ilgili olarak yaptığı konuşmada şunları söylüyor: “… Biz 2003 yılında firma olarak Londra'da Andrew Martin Mimarlık Ödülü'nü aldık, söz konusu tasarımı gören Gazi Şakir tasarımı çok beğenmiş. Gazi Bey bizden Türkiye'deki evini yapmamızı istedi, o evle de yarışmaya katıldık ve ilk 3'e girdik. Daha sonra Gazi Bey, Şakir ailesi namına 2005 yılında Yüksek Mimar Hüsrev Tayla'ya çizdirilmiş olan caminin kubbesi ortaya çıktıktan sonra, bizden caminin estetiği ve iç mekan tasarımı ile ilgilenmemizi istedi.”

Şakirin Camii iç tasarımında Zeynep Fadıllıoğlu imzasıyla kendisine yabancı basında Le Figora'dan BBC'ye kadar “Dünyada ilk kez bir kadın cami tasarımında yer aldı.” başlığıyla yer buldu.

Untitled Document
11.05.2010
Bu haber 7920 okundu.
Yazdır Yorum Yaz
YORUM EKLE
Lütfen yorum eklemek için bilgileri eksiksizce doldurunuz.
Adınız
Lütfen adınızı yazın.Lütfen adınızı yazınız.
Email
Lütfen email adresinizi yazınızGeçersiz email adresi.
Yorum
Lütfen yorumunuzu yazınız.
Yorumunuz çok kısa.
Karakter Kaldı
Son Eklenen Yorumlar